RC Auta a Autodíly

Lifestyle července 9, 2025

Co je v Polsku zakázané: Přehled pravidel a omezení pro cestovatele

  • Napsáno
    Jan Voříšek

    Jan Voříšek

  • 0 Komentáře

Na první pohled může Polsko působit hodně podobně jako Česko. Jenže v některých věcech jsou Poláci úplně jiní a zákony tam často překvapí i ostříleného cestovatele. Polsko je země, kde tu a tam narazíte na zákaz, který by vás doma ani nenapadl. Pamatuju, jak mi Verunka jednou vyprávěla, že za zmrzlinu s wódou na lavce v parku si málem vysloužila pokutu, a to bylo v červenci! Tohle rozhodně není žádný východoevropský Divoký západ, tady mají pravidla svoje místo.

Alkohol a cigarety: Přísná pravidla ve veřejném prostoru

Možná už jste slyšeli o „suchém zákoně“ v polských městech. Jasně, pivo uprostřed náměstí, které je u nás skoro národní disciplínou, může v Polsku znamenat zaplacení pořád mastné pokuty. Veřejná konzumace alkoholu je v celých polských městech přísně zakázaná – a to platí nejen pro centra měst, ale klidně i pro nádraží, parky nebo pláže u Mazurských jezer. Víc než 90 % polských měst má tento zákaz vyvěšen přímo na ceduli, někdy s vysvětlením ve více jazycích. Výjimku tvoří jen restaurace a oficiální městské akce.

Nezletilým prodají alkohol? Tak to se obchodu může rozloučit s licencí a prodavač(a) s pokutou až 5000 zlotých, což v přepočtu na koruny není na zmrzlinu, ale spíš na menší auto. Kouření na veřejných místech – a to včetně autobusových zastávek, podchodů, školních areálů a dokonce i některých parků – je pod pokutou až 500 zlotých. Jestli jste zvyklí, že si cigaretu zapálíte kdekoliv venku, budete v Polsku překvapeni. Policajti a městská stráž jsou tady v tomhle směru opravdu důslední. Je dobré mít přehled, kde je to povolené: často najdete speciálně označená „místa pro kuřáky“ (strefa dla palących) u obchodních center nebo v blízkosti podniků.

Jedna perlička: v Gdaňsku bylo městským nařízením zakázáno prodávat alkohol po 22. hodině v běžných obchodech. Restaurants a bary samozřejmě nalévají dál, ale pivo v sedm večer na lavičce v parku? Smůla. Jestli vás zajímají přesná data, ve Varšavě padlo jen minulý rok přes 10 000 pokut za porušení zákazu pití alkoholu na veřejnosti. Takže: flašku do batohu a raději do soukromí.

Tabulka ukazuje, kde přesně můžete o pokutu přijít za porušení těchto pravidel:

MístoAlkoholKouřeníPokuta (max.)
Park, náměstíZakázánoZakázáno500 PLN
NádražíZakázánoZakázáno500 PLN
PlážeZakázánoPovoleno (mimo dětské zóny)500 PLN
RestauracePovolenoV zóně pro kuřáky-

Dopravní omezení, poplatky a nečekané pasti

Když jsem v Polsku řídil poprvé, byl jsem v šoku, jak moc se tu lpí na malých poplatcích a přísných pravidlech na silnicích. Polské silniční zákony se za poslední roky výrazně zpřísnily, hlavně vůči cizincům, protože neznalost zákona tady neomlouvá. Možná jste slyšeli o radarech na každý roh, ale jsou tu i speciální technologie na měření instantní rychlosti a moderní kamerové systémy. Jestli rádi riskujete, že projedete na semaforu „na oranžovou“, připravte si až 500 PLN – tady na to mají oči všude!

Zásadní změna platí pro jízdu v obcích: mezi 23:00 a 5:00 hodinou platí stále omezení 50 km/h. Hodně řidičů z jiných zemí zapomíná, že v Polsku není povoleno v noci (oproti Česku) jezdit rychleji. Stačí drobný přestupek a hned přichází bloková pokuta – většina policistů tu přijímá platební karty. Takže už žádné výmluvy, že nemáte hotovost.

Povinná výbava auta je tady celkem podobná jako u nás, ale pozor na rozdíly: musíte mít hasicí přístroj, a to dokonce i v osobním autě, což je pořád pro Čechy šok. Chybějící hasičák? Pokuta a někdy i zákaz další jízdy. Reflexní vestu musí mít každý člen posádky, nejen řidič. Pokud vás zastaví na dálnici bez elektronické dálniční známky (e-TOLL), riskujete pokutu až 1500 PLN. Výjimkou jsou motorky a některé úseky silnic, kde dálniční poplatky neplatí.

Dávej pozor i na ekologické zóny – v centrální části Krakova nebo Varšavy už na cestách potkáš kamery na poznávačky. Nemáš platnou známku? Automaticky ti přijde pokuta na zahraniční adresu. Poláci se v tomhle s českými řidiči nijak nemazlí.

Některé věci jsou extra přísné pro chodce – přecházení na červenou nebo mimo přechod se tu taky tvrdě trestá. A koloběžky, elektrokola nebo segwaye mohou jezdit na chodníku, jen pokud není cyklostezka – jinak taky platíš. Pokud miluješ parkování „na prasáka“ na chodníku v centra Gdyně, připrav si minimálně 100 PLN. Když už jsme u toho, parkovací automaty tu často vyžadují drobné nebo mobilní aplikaci – kartu neberou všude.

Kulturní a společenské zákazy – co se v Polsku fakt nehodí

Kulturní a společenské zákazy – co se v Polsku fakt nehodí

To, co je v Česku někdy bráno spíš s nadsázkou nebo přehlíženo, může v Polsku znamenat opravdový průšvih. Polsko je pořád konzervativní země, ve které se některé společenské normy tvrdě respektují. Plivnout na ulici nebo odhodit nedopalek? Za to vás můžou v menších městech i veřejně vynadat, nejen pokutovat. Když narazíte na uniformovanou stráž, nezkoušejte vtipy nebo ironii. To platí obzvlášť u mládeže – Poláci oceňují upřímnost, ale ironii často berou jako urážku.

Hodně nečekaný je v Polsku zákaz propagace komunistických nebo nacistických symbolů. Věci jako rudá hvězda, srp a kladivo nebo hákový kříž nejsou jen špatný vtip na tričku – za jejich nošení nebo vystavování hrozí pokuta nebo dokonce vězení. Polská policie je v tomhle směru velmi citlivá. Pamatuju, jak jeden cizinec dostal ve Wrocławi problém kvůli tričku s podobiznou Che Guevary – podle strážníků propagoval komunismus.

Další velké téma jsou náboženské symboly a svátostné předměty. Zneuctění krucifixu, obrazů svatých nebo hanlivé poznámky o katolicismu se bere jako přestupek proti náboženskému cítění a může vést k přestupkovému řízení. Takže i když se v hospodě rozpovídáte, dejte si pozor, co říkáte.

Další zvláštnost – většina polských měst má zákaz prodeje alkoholu během Velkého pátku, Velikonoc a dalších důležitých svátků. Malé prodejny to někdy „obcházejí“, ale riskují tím opravdu tučnou pokutu. Zajímavostí je také to, že v daných obdobích nesmí být v obchodních centrech či v kulturních institucích veřejné akce s alkoholem.

Veřejné projevy lásky, zvláště mezi stejnopohlavními páry, mohou v některých regionech také narazit na odmítání nebo negativní reakce, především v menších městech či na venkově. Není to sice výslovně zakázané, ale Poláci jsou v těchto věcech citlivější než Češi. Pokud si s partnerem dopřejete polibek v centru Varšavy, nikdo vás nejspíš napomínat nebude, ale v menším městě už to může budit pozornost.

Ekologie, zvířata, zákazy a příroda – na co si dát pozor?

Ochrana přírody je v Polsku brána čím dál vážněji. Vstup do zákázaných území v národních parcích může znamenat nejen tučnou pokutu, ale i problémy s místní stráží. Například v Biebrzańském parku nebo Tatranském národním parku jsou jasně vymezené stezky a mimo ně je přístup striktně zakázaný. Sbírání hub, lesních plodů nebo květin v chráněných oblastech bez povolení je také trestné. Když nějaký zvědavý Čech strčí hlavu i s foťákem do liščí nory, riskuje, že dostane zápis do policejní knihy.

Jedna zajímavost: zákon zde přísně chrání volně žijící zvířata, zejména medvědy, vlky, rysy a zubry. Pronásledování, krmení nebo pokus o focení zblízka s dronem je nejen neetické, ale i přímo zakázané. Mimochodem, v Tatrách platí zákaz používání dronů bez speciálního povolení. Taková legrace „na vlastní pěst“ může stát desítky tisíc zlotých. Zajímavé je, že v Polsku je také zakázáno vynášet z přírodních parků jakékoliv kameny, větve nebo dokonce šišky – platí přísná pravidla o ochraně biotopů.

Odvoz odpadu je v Polsku zcela pod drobnohledem: třídit se musí i na malých vesnicích a každý odpadek, který najdou inspektoři v nesprávném kontejneru, může znamenat kontrolu a někdy i menší pokutu pro domácnost. Konkrétně ve Varšavě musíte oddělovat plast, papír, sklo, bioodpad a smíšený. Černé skládky jsou tady obrovské tabu – stát monitoruje skládky z družice a majitelé pozemků za černou skládku tvrdě platí.

Nesmíte také umývat auto v řece, rybníce nebo přímo na trávě kolem domu – za to dostanete pokutu. Poláci berou čistotu vody hodně vážně a inspektoři životního prostředí jsou v pohodě schopni dát domácnosti i tisícové pokuty, stejně jako firmám za nedovolené vypouštění odpadních vod.

Pokud cestujete se psem, v některých parcích je povoleno vést ho jen na vodítku, často i s náhubkem. V některých oblastech je vstup zvířatům zcela zakázán. Takže žádné lesní běhání na volno jako v Brněnských lesích – v Tatrách už jsem viděl turistu, který dostal kvůli psovi zákaz vstupu na celý rok.

Tip na závěr: Co je v Polsku zakázané, by vás nemělo odradit – ale určitě je dobrý nápad sledovat aktuální informace přímo na stránkách měst a parků, protože pokuty tady fakt nejsou jen na papíře. I když ti Poláci někdy připadají tvrdí, v hospodě už zas srdečně zvou na pivo – tentokrát si ale nechte sklenici v podniku a venku raději rozbalte rohlík s klobásou, víc už totiž na polském náměstí asi zakázané není.

Napsat komentář

Položky označené * jsou povinné.